Fontos figyelmeztetés érkezett: súlyos betegség jelent meg közel a magyar határhoz!

A Nébih több biztonsági intézkedésre is emlékeztette a sertéstartókat.

A globális felmelegedés és a fertőzéseket terjesztő szúnyogpopulációk terjedése miatt már Közép-Európában sem vagyunk teljesen biztonságban.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) friss jelentéséből kiderült, a nyári utazási szezonban két különösen veszélyes, szúnyogok által terjesztett betegséget is behurcoltak Magyarországra.
Az elmúlt hetekben két embernél dengue-lázat, további két esetben pedig maláriát igazoltak laboratóriumi vizsgálatok
– szúrta ki a Kemma.
A vármegyei portál cikkében ismertette, hogy a dengue-láz – másnéven „csonttörő láz” –, főként trópusi és szubtrópusi térségekben fordul elő, és komoly közegészségügyi kihívást jelent a globális felmelegedés és a szúnyogpopulációk terjedése miatt. A betegség fő terjesztője az egyiptomi csípőszúnyog, de rokonfajai, például az ázsiai tigrisszúnyog is képesek átvinni a vírust.
A friss esetek egyike egy 50 éves budapesti nő, aki a lappangási idő alatt a Maldív-szigeteken járt, míg egy 40 éves férfi dél-amerikai útja során fertőződött meg. A dengue-vírust korábban már több magyar állampolgár is hazahozta, tavasszal három különböző nőnél diagnosztizálták a betegséget Indonéziából való hazatérésük után.
A betegség lefolyása az esetek többségében enyhe, de előfordulhatnak súlyos, akár halálos szövődmények is. A tünetek jellemzően 4–7 nappal a fertőzést követően jelentkeznek, és influenzaszerű panaszokat okoznak – olvasható az NNGYK jelentésében.
A dengue mellett maláriát is diagnosztizáltak két férfinál az elmúlt időszakban. Egy 51 éves Budapesten élő nigériai és egy 38 éves pakisztáni állampolgárnál mutatták ki a Plasmodium falciparum nevű kórokozót, amely a malária legsúlyosabb formáját okozza. Mindkét beteg fertőzött országban tartózkodott a lappangási időszakban.
Bár a malária és a dengue-láz nem terjed emberről emberre, kizárólag szúnyogcsípés útján fertőz,
de nem árt az óvatosság: a világ számos pontján egyre nő az ilyen jellegű megbetegedések száma, így az egzotikus országokba utazók számára kiemelten fontos a megfelelő szúnyogriasztó használata, valamint – malária esetén az orvos által előírt megelőző gyógyszeres védekezés – figyelmeztetett a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A szakértők szerint a klímaváltozás következtében egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy ezek a betegségek előbb-utóbb helyben is terjedni kezdenek Európa több pontján – így Magyarországon is – hangsúlyozták a jelentésben.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay